fbpx
top-img

לימודי תזונה טבעית ונטורופתיה

לימודי תזונה טבעית – מכללת ניהול פלוס:

בית הספר לרפואה טבעית אינטגרטיבית של מכללת רידמן הינו מהראשונים בתחומו בישראל, עם ותק וניסיון של למעלה מעשרים שנה, ומרבית המטפלים במקצועות הרפואה הטבעית הפועלים כיום בישראל הינם בוגריו.

מכללת ניהול פלוס באילת משמשת כשלוחה הדרומית ביותר בארץ של מכללת רידמן.

הנטורופתיה הינה גישה רפואית מסורתית אשר שורשיה נטועים ביוון העתיקה והיא היוותה את הרפואה המסורתית המקובלת בעולם המערבי ובמזרח התיכון לאורך אלפי שנים. הנטורופתיה ביסודה נשענת על תפישת והנהגת הבריאות שהייתה נפוצה לאורך השנים ובבסיסה שימוש מושכל וחכם בטבע לריפוי מחלות ולמניעת תחלואה, בעזרת צמחי מרפא, הקניית אורח חיים בריא, שימוש בתזונה ככלי טיפולי ובטכניקות נוספות על מנת לאפשר לגוף לאזן ולווסת תהליכים במטרה לרפא את עצמו.

הנטורופתיה מייחסת משקל רב לקשר שבין הגוף והנפש ומשלבת בתוכה ידע עדכני מהרפואה המערבית המודרנית יחד עם גישה מסורתית. הכלים המשמשים בידיו של הנטורופת בין השאר הם צמחי מרפא, הכוונה לתזונה נכונה ונבונה, שימוש בטכניקות מגע שונות, טיפול באמצעות שמנים אתריים, דמיון מודרך ועוד.

הנטורופתיה היא היסוד שעליו הונחו התשתיות לרפואה המקובלת היום בעולם, הרפואה הקונבנציונאלית. ככזו היא גם הרפואה המובילה ביכולת שלה להוות קרש קפיצה אינטגרטיבי לשילוב בין רפואה מסורתית ורפואה מודרנית. על הנטורופתים לשלוט היטב ברזי המקצוע יחד עם הבנה עמוקה ומהימנה גם ברפואה מערבית על מנת ליצור את הגשר הזה בצורה מיטבית בין המטפל אל המטופל ואל הרופא.

סימוכין לגישה הנטורופתית – הגישה הטבעית לחיים, לבריאות, לרפואה ולחולי – אנו מוצאים במספר מקורות כתובים עתיקי יומין.

בספר יחזקאל (מז, יב) נאמר "והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה".

בקיצור "שולחן ערוך" (לב, ב) נאמר "רוב מחלות הגוף וחולשתו תלויים בעיכול המאכל".

היטיב לתאר זאת היפוקרטס, המכונה "אבי הרפואה", בן יוון העתיקה באומרו "יהיו מזונותיך תרופותיך –ותרופותיך מזונותיך". הנטורופתים אימצו בחום אמרה זאת והיא מהווה עיקרון מנחה בהתייחסם למזון במשמעותו הרחבה יותר, כלומר – בהיבט הכימי, הפיזי, הנפשי והרוחני כאחד.

לימודי תזונה טבעית

לימודי תזונה טבעית

הבולטים בעקרונות הרפואה הנטורופתית הם הבאים: 

לגוף יש את יכולת הריפוי של עצמו:

 1. אנו מאמינים בחכמת הגוף (Body Wisdom) בתבנית הטבעית של האדם מצויה היכולת המודעת והתת-מודעת לזהות ולתקן מצבים של חוסר איזון גופני ונפשי. חוסר איזון זה יכול להיגרם עקב חשיפה לגורמים חיצוניים כמו למשל לזיהומי חיידקים או נגיפים, לזיהום אוויר, לרעלים ולרעלנים במזון, ועוד, או עקב אי-שמירה על הרגלי חיים נכונים על פי חוקי הטבע – כמו למשל: הרגלי אכילה פסולים ותזונה קלוקלת, חוסר פעילות גופנית, ועוד, או עקב ערעור באיזון הנפשי – רוחני של האדם בעצמו: לחצים נפשיים, דאגה, דיכאון, עצבות, חרדה, כעס, שנאה, קנאה, ועוד.מצבי חולי אלה ניתנים לתיקון – ברוב המקרים – בכלים טבעיים ועל פי חוקי הטבע – על פי החוכמה הטבועה בגוף כל אדם ואדם. הנטורופת – המטפל הטבעי – "מנצח" על כך על ידי מתן ייעוץ בריאותי.
 2. טיפול בשורש הבעיה הבריאותית ולא בסימפטום: זהו עקרון בסיסי בראיה ההוליסטית. הטיפול אינו רק בסימפטום – בתסמין המחלה – אלא בגורם (או בגורמים לה.
 3. אבחון המצב הבריאותי בכלים טבעיים: אבחון מצבו של המטופל על-ידי הנטורופת נעשה תוך שימוש בכלים פשוטים וטבעיים, המצויים בסביבת המטופל. הנטורופת משתמש בתשאול רחב ומקיף לאבחון מצב בריאותו של המטופל. הוא מפיק תועלת מהבבואות השונות אשר מצויות בגוף ואשר מצביעות על מצב הבריאות. דוגמא למספר בבואות: כף הרגל, תבנית הלשון, איריס העין, אופן הדיבור, התנועתיות, הלבוש, צבע וסוג הבגדים, ועוד.  כל אלה מעידים על מצבו הבריאותי של המטופל. כמו כן, נעזר הנטורופת בידע רחב שאותו הוא רוכש מלימודי הרפואה המערבית (אנטומיה, פיזיולוגיה, פתולוגיה, פרמקולוגיה ובדיקות מעבדה וכלים אבחנתיים נוספים).
 4. הנהגת הבריאות, מניעת מחלות וטיפול בהן בגישות טבעיות: המדובר בהכוונה תזונתית – נכונה ונבונה, שימוש בצמחי מרפא, שמנים אתריים (ארומתרפיה), תמציות פרחים (פרחי באך), עיסוי (כמו רפלקסולוגיה), חינוך לנשימה מודעת, חינוך לתנועה וליציבה נכונות, שימוש בתרופות אנרגטיות (כמו הומאופתיה), טיפולי מים (הידרותרפיה) ועוד.
 5. הטיפול האינטגרטיבי באדם כשלם: הטיפול נעשה באדם בהיבט הכולל שלו, גוף-נפש-רוח כיחידה אחת. ההתייחסות היא אישית – אינדיבידואלית – כאן ועכשיו. על ההתייחסות האישית-אינדיבידואלית אמר הרמב"ם "אין חולה אחד דומה למשנהו".
 6. חינוך לערכים ולמידות באורח חיים בריא – הנטורופת כמחנך ומכוון לחיים בריאים: עיקרון בסיסי בראייה הנטורופתית הוא שפרט למתן ייעוץ בריאותי במקרים של חולי, הנטורופת נותן גם ייעוץ והכוונה של ערכים ומידות באורח חיים בריא, ברוח המושג שטבע הרמב"ם – "להתמיד בהנהגת הבריאות" ("רפואה מונעת" – בתפיסה המערבית). כך שהנטורופת הוא גם מחנך ומוביל דעה לחיים בריאים.

הנטורופתיה מושתתת על ידע מעמיק בתזונה על גישותיה השונות, על הכרת צמחי המרפא, השמנים האתריים-הארומתרפיים, תמציות פרחי באך ותמציות אחרות מן הצומח, יכולות אבחון בדרכים טבעיות,טיפול באמצעות מגע, גוף נפש ועוד.

post-image

ליעוץ לימודים והכוונה מקצועית

השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם בהקדם!

  לכתבות נוספות בתחום

  post-image
  קורסים נוספים במקצועות הספורט וכושר גופני באילת

  קורסי כושר מכללת ניהול פלוס מקיימים באילת מגוון גדול של קורסי מדריכים ומאמנים...

  המשך קריאה >
  post-image
  קורסי ניהול רכש ולוגיסטיקה

  קורסי ניהול רכש ולוגיסטיקה קורסי ניהול רכש ולוגיסטיקה וניהול מחסן הינם מהקורסים המבוקשים...

  המשך קריאה >
  post-image
  קורס מדריכי אומנויות לחימה באילת

  הקורס בשיתוף פעולה בין מכללת ניהול פלוס ובית הספר למקצועות הספורט מיועד לעוסקים...

  המשך קריאה >
  post-image
  הכשרת מאמני בריאות ויועצים לאורח חיים בריא

  הכשת מאמני בריאות ויועצים לאורח חיים בריא - מכללת ניהול פלוס: הכשרת מאמני בריאות היא תכנית...

  המשך קריאה >
  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support